Grayslake North People

Joe Alger

Social Worker

Evie Amelio

Dean's Secretary

Jenny Anderesen

SAP Coordinator

Chrissy Applehans

Student Services Secretary for College and Career Center

Shana Axelrod

Social Worker

Jessica Baker

World Language

Kevin Ball

School Counselor

Alyssa Bell

Social Worker

Caitlin Bender

Athletic Trainer

Julie Benjamin

Special Education

Ami Berrong

Special Education

Laura Bertermann

Science, CTE Department Chair

Kelly Bott

Visual Arts

Roxanne Bristow

Social Studies

Barbara Buckley

Special Education

Rachel Burnette

Data Entry/Student Records Clerk

Tony Bussone

Business Education

Bobette Byrne

Life Fitness

Rob Caliendo

Special Education

Katelynn Canales

World Language

Sarah Carey

SEDOL/DHH

Kamie Czarnecki

Special Education

Dawn Deacon

Psychologist

Adam DeCaluwe

Asst. Athletic Director, Business Education

Lori DeFiore

Administrative Assistant to the Principal

Cristina Di Stefano

Attendance Secretary

Catherine Dodd

Social Studies

Jennifer Donohue

Nurse's Assistant

Scott Ewen

Social Studies

Linda Feeney

Guidance Secretary

Megan Finn

Science

Christina Flannery

Special Education

Gary Floyd

Print Services

Susan Foecking

Visual Arts

Marti Franco

Special Education

Denise Franta

Social Studies

Carolyn Gaffke

Life Fitness

Tracy Gaona

World Language

Greg Geiger

Technical Education

Jon Giss

Paraprofessional - Special Education

Todd Grunloh

Social Studies

Amy Guzman

School Resource Officer

Tyler Hansen

Life Fitness

Alex Hatzikowstantis

Athletic Trainer

Elizabeth Hauser

Special Education

Brett Hill

Special Education

Emily Hinz

Social Studies

Tim Hough

Life Fitness Department Chair

Kim Johnson

Math Department Chair

Kimberly Keaskowski

Special Education

John Kent

Social Studies

Paige Kilcullen

Special Education

Nikki Kirchway

World Language

Chris Kubic

Social Studies Department Chair

Timothy Labrie

Special Education

Jane Lane

Registrar

Laurie Lapp

Secretary to Associate Principals

Mark Lard

Fine Arts Department Chair

Megan Licht

Associate Principal for Student Services

Meg Lopez

World Language

Veronica Lujano

School Counselor

Clare McConville

English/Theater

Kelly McIntyre

Special Education

Jamie McKenna

School Counselor/College Counselor

Alex McKenzie

Social Studies

Collin McKillip

Life Fitness

Martin Mireles

Paraprofessional - Special Education

Grisel Monarrez

English Teacher

Ed Moore

ISS Supervisor

Patrick Moran

Paraprofessional - Special Education

James Murphy

World Language

Thomas New

Technology Integration Specialist

Robert Nicoletti

Special Education

Sue Nielsen

English Department Chair

Molly Noel

Social Studies

Patrick O'Connell

Guidance Department Chair/Counselor

Valerie Padgett-Krause

World Language Department Chair

Lisa Palaian

World Language

Elena Persinger

Department Chair Secretary

Courtney Plaza

Family and Consumer Science

Maribeth Rauch

Transition Specialist

Erica Rehm

World Language

Martin Rocha

World Language

Gina Rupe

Secretary to the Athletic Director

Jonathan Sawyer

Life Fitness

Jeff Schagrin

Associate Principal for Curriculum & Instruction

Stacy Selle

Social Studies

John Selvey

Receptionist

Tim Sermak

Social Studies

Tim Sheehan

School Counselor

Amy Slobodecki

Special Education

Melissa Smith

Life Fitness

Megan Stenberg

Guidance Counselor

Andy Strahan

Life Fitness

Randall Sweitzer

Visual Arts

Allison Taskovic

Paraprofessional - Special Education

Jill Tomasello

Family and Consumer Science

Molly Tomlinson

English/Activities Director

Rosa Torres

Department Chair Secretary/Special Ed.

Dorota Trybula

World Language

Lori Twaddle

Paraprofessional - Special Education

Yolanda Vasquez

Paraprofessional - Special Education

Jennifer Welty

World Language

James West

Special Education

Kate Wicklander

Special Education Department Chair

Shelli Williams

Life Fitness

Erin Wise

Social Studies

Jesse Wolter

Life Fitness

Michelle Wood

Life Fitness

Steve Wood

Life Fitness

Tina Woolard

Athletic Director